Dobra - Herbata .pl


(wszystko o herbacie)

Ziołowe Harbatki

 

  

Herbata miętowa- wyróżniamy dwie odmiany herbaty miętowej, typowo ziołowej składającej się z ziela mięty pieprzowej oraz herbaty czarnej lub zielonej z dodatkiem mięty. Do tej drugiej odmiany zaliczamy herbatę marokańską. Herbata miętowa ma charakterystyczny smak, ma działanie ochładzające, dlatego też polecana jest na upały. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tylko ta „prawdziwa” herbata miętowa z mięty pieprzowej ma sporo drogocennych właściwości.

 

Polecana na: wszelkie schorzenia układu pokarmowego ( nudności, skurcze żołądka, kłopoty z trawieniem). Mięta, powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, przyspieszając w ten sposób trawienie, nie ma jednak właściwości odchudzających, gdyż wzmaga apetyt. Picie dwóch szklanek herbaty miętowej dziennie, obniża poziom testosteronu u kobiet, co zmniejsza np. nadmierne owłosienie. Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym że herbata miętowa działa moczopędnie, co obciąża dodatkowo pęcherz, jednak nie ma większych przeciwwskazań.

 

Osoby z nad kwasowością żołądka nie powinny pić herbaty miętowej.

 

 

Herbata z bratka polnego ma szerokie działanie zdrowotne i profilaktyczne. Przede wszystkim, ma dobry wpływ na wszelkiego rodzaju zmiany skórne oraz przemianę materii. Pomaga w trądziku młodzieńczym, zmniejsza łojotok i wygładza cerę. Ponadto wzmacnia włosy i paznokcie, zawarte w bratku flawonoidy działają moczopędnie i oczyszczająco. Bratek ma korzystne działanie w chorobach dróg oddechowych, działa wykrztuśnie i zwiększa potliwość organizmu, dlatego można stosować przy przeziębieniach, grypach i anginie.

Aby jednak widoczne były efekty, należy pić bratka regularnie 2-3 razy dziennie po posiłku, przez kilka miesięcy. Dłuższa kuracja przynosi widoczne zmiany w kondycji skóry.

 

Nie poleca się osobą starszym , a na pewno osobą cierpiącym na wielopłytkowość i zakrzepice.

 

 

Herbata z pokrzywy – herbata herbacie, nierówna, więc aby korzystać z dobrodziejstw herbaty pokrzywowej trzeba sprawdzać ile tak naprawdę zawiera pokrzywy. Oczywiście, warto także sprawdzić czy była uprawiana ekologicznie. Herbata z pokrzywy ma wiele właściwości zdrowotnych. Działa moczopędnie, dzięki czemu usuwa mocznik i chlorki z organizmu. Zawiera dużo minerałów i witamin K, E, C i B1, a także fosfor, mangan, krzem i wapń. Pokrzywa wzmacnia włosy i paznokcie. Dobry wpływ ma na układ krążenia, ponadto podnosi odporność organizmu.

 

Picie herbaty z pokrzywy zaleca się kobietą w ciąży, ponieważ zawiera sporo wapnia, żelaza i witamin. Po porodzie, wzmaga produkcję mleka, pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, co przyspiesza powrót do dawnej sylwetki.

 

Nie zaleca się picia herbaty z pokrzywy osobą cierpiącym na niewydolność nerek, gdyż działanie moczopędnie, niepotrzebnie dodatkowo obciąży nerki.